Rozpuszczalnik techniczny to substancja o ciekłym stanie skupienia, znajdująca zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Po wymieszaniu z innymi rozpuszczalnikami tworzy roztwór posiadający jednolitą strukturę. Rodzaj produktu zależny jest od jego składu chemicznego i zawartych w nim czynników aktywnych — sprawiają one, że produkty te mogą mieć różnorodne zastosowania. Najczęściej jednak wybiera się rozpuszczalniki do odtłuszczania, rozcieńczania i mycia narzędzi.

Klasyfikacja rozpuszczalników technicznych

Posiadając tak ogromny wybór rozpuszczalników technicznych na rynku, można je sklasyfikować na różne sposoby. W przypadku pierwszego z nich bierze się pod uwagę ich kwasowość i zasadowość. Sposób ten rozdziela rozpuszczalniki ze względu na ich zdolność do odpychania (kwasowe) bądź przyciągania (zasadowe) protonów. Ma to ogromny wpływ na sposób ich działania, jednak nie jest to popularny podział.

Jednak najbardziej popularnym sposobem podziału rozpuszczalników technicznych jest ich użytkowość. A w tej grupie najbardziej popularnymi produktami są:

  • benzyny ekstrakcyjne — to mieszaniny lekkich, rozcieńczonych węglowodorów. Są pochodną benzyny paliwowej o niskiej wartości oktanów. Benzyna ekstrakcyjna to dość popularny na rynku rozpuszczalnik wykorzystywany m.in. w malarstwie, budownictwie, mechanice oraz do produkcji klejów. Jest wykorzystywana do mycia narzędzi i usuwania zabrudzeń, a także jako rozcieńczalnik farb i lakierów.
  • izopropanole — łagodne rozpuszczalniki pochodzenia organicznego, zaliczane do grupy alkoholi alifatycznych. Cechuje je bardzo szybkie odparowywanie, dzięki czemu idealnie sprawdza się do odtłuszczania i mycia narzędzi. Wykorzystywane są zarówno w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych, jak również w kosmetyce kosmetycznym.
  • acetony — to organiczne związki chemiczne. Należąc do grupy ketonów, stanowią ich najprostsze ketony alifatyczne. Dzięki temu bez problemu mieszają się one z innymi substancjami, wśród których wymienić można m.in. etery, etanole, wodę oraz inne ketony o niskiej masie cząsteczkowej. Używane są bardzo często jako rozpuszczalniki do mycia narzędzi, rozcieńczania i odtłuszczania powierzchni.
  • nitro – czyli mieszanka organicznych rozpuszczalników używana najczęściej w przemyśle malarskim i lakierniczym. Skład tego produktu zależny jest od producenta. Jest to rozpuszczalnik przeznaczony do rozcieńczania produktów zawierających nitrocelulozę. Doskonale sprawdzi się on również do rozpuszczania resztek klejów i farb.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!

W naszej ofercie znajdziecie Państwo wiele rodzajów rozpuszczalników technicznych. Jako renomowany producent, jesteśmy otwarci na potrzeby naszych Klientów, dlatego możemy stworzyć mieszankę dopasowaną indywidualnie do Państwa potrzeb. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nowoczesnej aparaturze świadczymy również usługi konfekcji rozpuszczalników, dzięki czemu mamy pewność, że nasze produkty zadowolą nawet najbardziej wymagających Klientów!